Всички ние чуваме постоянно, че светът е изправен пред глобални климатични промени. Но знаете ли, че средната световна температура е нараснала с близо градус през последното столетие, като периодът 2009-2018 г. е бил най-топлото десетилетие, откакто се води статистика, а 2019г- е била най-топлата година в Европа? Изследванията сочат, че най-голямо влияние за климатичните промени имат парниковите газове във въздуха. Европа се нарежда на трето място след САЩ и Китай по отделяне на парникови газове в атмосферата.
Вече ставаме свидетели на измененията в климата. Не е рядкост да чуваме по новините за трайни и необичайни горещини в средицемноморските страни или за обилни валежи и наводнения в Централна и Северна Европа.
Не е ясно в какво ще се състоят климатичните промени, но е дно е ясно – ако не вземем мерки, последствията ще бъдат необратими. Ето защо един от най-сериозните ангажименти на ЕС е именно намаляване на парниковите газове в атмосферата и постигането на неутралност по отношение на климата на Европа. ЕС отделя и значителен финансов ресурс за борба с климатичните промени.

Като посланици на Европейския парламент ние също сме отговорни за справянето с проблема и работим в посока на повишаване на информираността на възможно най-много хора. Промените в климата и опазването на околната среда са теми, по които ние работим непрекъснато и последователно, ето защо на 15.05 във връзка със Световния ден на климата ние направихме дискусия по темата.
А сега искаме да ви предизвикаме да направите нещо, за да допринесете за борбата срещу климатичните промени. Водени от политиките на ЕП ви предлагаме:
- рециклирайте
- засадете дръвче
- ходете пеша или използвайте велосипед
- пътувайте с железопътен транспорт
- участвайте в програми за енергийна ефективност
Повече за политиката на ЕС относно промените в климата можете да прочетет ТУК.
