МЕЖДУНАРОДЕН ДЕН НА ЖЕНАТА

На 8 март отбелязваме Международния ден на жената, обявен за такъв през 70-те години на 20 век от ООН. През годините сякаш фокусът на значението на празника се е изместил. Нека обаче не забравяме, че Международният ден на жената е повод да отбележим икономическите, политическите и обществените постижения на жените. Идеята за създаване на такъв ден се появява след протести за подобряване условията на труд на жените в началото на 20 в. Тогава работничките протестират срещу ниските заплати и неудовлетворителните условия на труд, а  по-късно  е създаден женски работнически синдикат, борещ се за правата на жените. Приоритетно той се бори с дългото работно време, ниското заплащане и липсата на право на гласуване.

                 Повече от век по-късно все още се говори за неравенство между половете. И макар напредъкът от онова време да е огромен стереотипите, основани на половата принадлежност продължават да съществуват. Тревожни са фактите, че почти 1/3 от жените в Европа са обект на някакъв тип насилие и че въпреки по-големият процент жени, които завършват висше образование, ръководните длъжности се заемат от мъже. Неравенство откриваме и в заплащането за една и съща длъжност между жените и мъжете.

             Равенството между жените и мъжете е основна ценност на Европейския съюз , заложена още в Римския договор от 1957 г., в който е установен принципът на равно заплащане за равен труд. Оттогава  до сега ЕС продължава да се бори с дискриминацията, основана на пола.

             Тази година Европейският парламент отдаде нужното внимание на ключовата роля, която имат жените в борбата срещу Ковид 19.

             Повече за това какво прави Европейският съюз за постигане на равенство между половете и също така кои са жените в Европейския парламент, можете да научите от електронната книжка малко по-долу. Кликнете върху нея.

Ето и как отбелязахме Международния ден на жената в ПГМЕЕ. Макар и малко на брой, момичетата на Механото по нищо не отстъпват на момчетата. Две от тях – младши посланици Габриела Д. и Калинка П. представиха информацията от книжката на своите класове (само момчета) под формата на презентация. След презентацията се дискутираха въпроси като например дали момчетата считат, че има изцяло мъжки професии, дали е редно да има разлика в заплащането, как те възприемат момичетата в училище и мислят ли, че се справят като тях с практиката и др.

               На 8 март заварихме Габи ето така.

 Въоръжена с дрелка, Габи докзва, че няма невъзможни неща за жените.

Leave a Reply

Your email address will not be published.