МЕЖДУНАРОДЕН ДЕН НА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ

 На 15 март отбелязваме Международния ден на потребителите. За първи път той е отбелязан на 15 март 1983 г. 

Датата на честване е определена в памет на американския президент Джон Ф. Кенеди, който на 15 март 1963 г. обявява в реч пред Сената идеята за Закон за защита на потребителите. Кенеди посочва “четирите основни права на потребителя”:

  • правото на безопасност;
  • правото на информация;
  • правото на избор;
  •  правото да бъдеш чут.

          По-късно са добавени още четири:

  • правото да бъдат задоволени основните потребности;
  • правото на обезщетение;
  • правото на образование;
  • правото на здравословна околна среда.

         Именно тези осем права са залегнали в Правилата за защита на потребителите, приети в Европейския съюз. Но освен, че работи по спазването на правилата Съюза постоянно разработва политики, с които потребителите от държавите членки да бъдат максимално защитени.

На  1 януари 1993г. е поставено началото на единния пазар  на ЕС на стоки, услуги и капитали. Той променя начина , по който европейците работят, учат, продават и купуват на територията на континента.  Единният пазар на ЕС ни осигурява достъп до повече,  по-евтини и  по-качествени стоки и услуги. Като граждани на ЕС се ползваме от еднакво високо ниво на защита на нашите потребителски права.

         Като основен законодателен орган на ЕС Европейският парламент е особено активен в осигуряването на повече бюджетни средства за мерки за защита на потребителите и за развитието на представителство на потребителите в държавите членки. 

         Политиката за защита на потребителите в областта на онлайн и цифровите услуги е област, върху която Парламентът и по-специално комисията по вътрешния пазар и защита на потребителите се съсредоточават. Паралелно с това Парламентът работи по бъдещия законодателен акт за цифровите услуги, който има за цел да направи електронната търговия по-безопасна, като въведе по-строги мерки , за да защити ефективно потребителите в цифрова среда.

Нека да разгледаме как правото на ЕС ни защитава при онлайн пазаруване.

           Между 2014 г. и 2019 г. делът на интернет потребителите в ЕС, които са закупили или поръчали стоки или услуги за лично ползване онлайн, е нараснал от 63 % на 71 %; в някои  държави членки  тези цифри надхвърлят 80 % . Днес този процент е най-вероятно още по-висок, особено в ситуацията с Covid-19. 

            Съгласно правилата на ЕС стоките, поръчани онлайн, трябва да бъдат доставени в рамките на 30 дни от извършване на поръчката, освен ако не сте се споразумели с продавача за друг срок. Ако се окаже, че стоката, за която вече сте платили, не е налична, продавачът трябва да ви уведоми и да ви върне заплатената сума в рамките на 30  дни.

            В ЕС имате право да се откажете от онлайн покупка в рамките на 14 дни от момента на получаване на стоката. В рамките на този срок можете да анулирате своята поръчка поради каквато и да е  причина дори ако просто промените решението си.

А какви са правата ни като пътници?

            Законодателството на ЕС относно правата на пътниците цели да им гарантира хармонизирано минимално равнище на защита, независимо от вида на използвания транспорт, с цел улесняване на мобилността и насърчаване на използването на обществен транспорт.

           Ако имате проблем с международно пътуване с влак, при полет от ЕС или при полет към него от страна извън Съюза с регистриран в ЕС превозвач може да имате право да ви върнат парите и дори да ви платят обезщетение.

 С тези и още много права младшите посланици запознаха свои съученици от 10 клас, след като им гостуваха в час по икономика. Посланиците подробно разясниха какви са правата ни като европейски граждани при закупуването на автомобил, ако искаме да продаваме продукт на европейския пазар; поговориха си за единния пазар и как кризата с Ковид се отразява на потребителите. Младшите посланици представиха два казуса, в чието разрашаване участваха учениците, а в края на дискусията се проведе кратък куиз в Kahoot. 

Младшите посланици и учениците също така изразиха своята позиция, че при нарушаване на потребителските ни права, трябва да знаем към кого да се обърнем и да не оставяме некоректни търговци да не ги зачитат. 

Ако прецените, че някой нарушава Вашите права като потребител, обърнете се към Комисията за защита на потребителя или към Европейския потребителски център.

         Повече за правата ни като потребители и политиките на ЕС можете да прочетете в посочените линкове:

https://www.europarl.europa.eu/factsheets/bg/sheet/47/consumer-protection-measures

https://www.europarl.europa.eu/factsheets/bg/sheet/46/%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D1%89%D0%B8%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%BD%D1%86%D0%B8%D0%BF%D0%B8-%D0%B8-%D0%B8%D0%BD%D1%81%D1%82%D1%80%D1%83%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B8

https://www.europarl.europa.eu/news/bg/headlines/economy/20190117STO23721/poveche-prava-za-potrebitelite-zakonodatelen-paket-zalichava-razlichiia-v-es

Следете сайта на Европейския парламент за още новости.

Leave a Reply

Your email address will not be published.