Можете ли да си представите свят, в който използваме едни и същи ресурси отново и отново и не генерираме допълнителен отпадък? Дали е възможно? Да, възможно е и ключът е в рециклирането.
Рециклирането е процес,при който от отпадни материали се произвеждат нови продукти. В отпадъците, които изхвърляме ежедневно има вещества, които могат да ни послужат повторно.Рециклирането и разделното събиране на отпадъци носят редица екологични и икономически ползи за хората като ограничаване на вредните емисии в атмосферата, намаляване на зависимостта от суровини и др.

Управлението на отпадъци по един по-ефективен начин е първа стъпка към изграждането на кръгова икономика, в която по-голямата част от материалите и продуктите се рециклират и се използват отново и отново.През 2020г. Европейската комисия предложи план за преминаване към изцяло кръгова икономика в Европа до 2050г. Кръговата икономика е алтернативен модел на традиционния линеен модел, при който се създават неща от суровини, а след това остатъците се изхвърлят. Кръговата икономика е насочена към удължаване на жизнения цикъл на продуктите. На практика това означава възможно най-дълго споделяне, заемане, повторно използване, поправка и рециклиране на съществуващи материали и продукти.Когато един продукт достигне края на живота си, материалите, от които той е съставен, продължават да се ползват по друг начин. Това се прави отново и отново и така се намалява до минимум изхвърлянето на отпадъци. Повече за това какво представлява кръговата икономика можете да научите ТУК.

Целите на Европейския съюз относно рециклирането са амбициозни. Според тях всички страни членки трябва до 2025 г. да рециклират поне 55% от общинската смет (от домакинства и предприятия). Към 2030 г. делът на рециклираните отпадъци трябва да достигне 60%, а до 2035 г. – 65%.
През януари 2018 г. Европейската комисия предложи стратегия за пластмасите, която поставя като цел до 2030 г. всички пластмасови опаковки на пазара в ЕС да подлежат на повторна употреба или на рециклиране. ЕП прие забрана за употребата на еднократни пластмасови продукти като прибори, клечки за уши,сламки, дръжки за балони и др. след 2021г.
А ето и как ние, посланиците на Европейския парламент от ПГМЕЕ,отбелязахме Световния ден на рециклирането – 18 март. Във връзка с Деня предната седмица организирахме ревю с рокли, изработени от рециклирани торби за смет. Инициативата беше осъществена в партньорство с клуба по “Зелено предприемачество” към гимназията, чийто член е младши посланик Калинка П. Другите участници са Теодора М. – член на клуба по предприемачество и Габриела Д. – младши посланик Момичетата се справих страхотно със задачата да бъдат модели, но също така отправиха важни послания към обществото. Можете да видите ревюто и да чуете посланията във видеото.
В самия Ден на рециклирането беше организирана среща, в която взеха ученици от 9 и 10 клас. На срещата присъстваха инж. Роза Желева – Директор на ПГМЕЕ, и г-жа Румяна Георгиева – ЗДУД, както и учители от гимназията.В срещата младши посланик Георги Г. представи политиките на ЕП относно рециклирането и целите на ЕС. Повече за кръговата икономика научихме от представителите на клуба по “Зелено предприемачество”. След информационната част на срещата се проведе дискусия за ползите от рециклирането и кръговата икономика. В края на срещата споделихме клипа с ревюто, а някои от участниците показаха предмети, които са изработили ръчно от отпадни материали.
В края на срещата г-жа Желева поздрави участниците и им отправи лично предизвикателство, с което да се постигне един лавинообразен ефект в гимназията и да привлечем още повече приятели на рециклирането. Всички единодушно споделихме, че за нас опазването на природата е изключително важно и оставихме темата отворена за бъдещи срещи и дискусии.

Повече за политиките на ЕП за рециклирането можете да откриете в линковете:
Нека бъдем отговорни към света, в който живеем! Нека да рециклираме… Заедно!